BEEPOLLEN TABLETS WITH PROPOLIS AND VITAMIN C – pure beepollen – source of natural vitamins, aminoacids and etc

3.15 

Pollen collected by bees, standardised propolis extract.

Benefits

Tag:

Description

BEE POLLEN TABLETS WITH PROPOLIS AND VITAMIN C

Food supplement. 20 tablets. Net weight 30 g

Ingredients: Pollen collected by bees, standardised propolis extract*, Vitamin C (L-ascorbic acid).

* – Standardised propolis extract, with at least 10 % of the phenolic compounds.

Purpose: To supplement a diet with propolis phenolic compounds, vitamins A, C. Vitamin A helps to maintain a normal immune system, iron metabolism. Vitamin C helps to maintain a normal immune system, protects cells from oxidative damage, and improves the absorption of iron.

Recommended for use in the cold season, when the body gets less vitamins from food.

Usage: Adults consume 2 – 4 tablets, children from 3 years 1 – 2 tablets per day. In case of low stomach acid, consume 15 minutes before a meal, and for high stomach acid consume 15 minutes after a meal.

Can be used all year round, to have an every month 7-days a break.

The recommended daily intake 4 tablets (6 g) contains 100 mg propolis phenolic compounds (NRV** indeterminate), 2072 µg RE of vitamin A (β-carotene) (259 % NRV**), 80 mg of vitamin C (100% NRV**)

**NRV – nutrient reference values.

Not for use by people who are allergic to the product components.

Do not exceed the recommended daily dose.

Food supplements are not a food replacement.

It is important to have a varied, balanced diet and a healthy lifestyle.

Storage: Do not store above 25 °C, and keep in a dark and dry environment, out of the reach and sight of children.

1 Comment

  • #MEDICATA gaminamų #ŽiedadulkiųTabletes ir kitą produkciją man padėjo atrasti supratinga vaistininkė, įsiklausiusi į mano bėdas. Buvo toks laikas, kai su sūnumi dažnai sirgdavome – tai vėjas „perpūsdavo“, tai skersvėjis, tai peršalimas – gerklės skausmas, kosulys, sloga ir visokie virusai buvo dažnas palydovas. Bijodavau visko – ir dėl savęs, ir dėl sūnaus. Tada vaistininkė patarė pastiprinti imuninę sistemą žiedadulkių tabletėmis, kuriose gausu A, E, D, C, B grupės vitaminų, biotino, folio rūgšties ir kitų medžiagų, teigiamai veikiančių visas organizmo sistemas, ypač imuninę. Šios tabletės taip pat tinka sergantiems mažakraujyste, ateroskleroze, stokojantiems energijos ar norintiems pagreitinti medžiagų apykaitą. Jau daugiau kaip trys metai, tfu tfu tfu, kaip pamiršome rimtas ligas. Jei „kabinasi“ koks peršalimas ar virusas – perštinčią gerklę greit nuraminame propolio pastilėmis su medumi, o su sloga kovojame pasitelkdami propolio aliejų, kuris nedirgina ir neišsausina nosies landų. Per šį laikotarpį išbandžiau ir bičių duonelę – dingo įsisenėjusios problemos su skrandžiu. Įvyko lyg koks stebuklas – abu su sūnumi nustojome nuolat varstyti gydytojų kabinetų duris, nepamenukada kamavo rimtesnės ligos. Esu labai patenkinta šia produkcija, nes ji ne tik veiksminga, tačiau ir natūrali, iš gamtos, be jokios „chemijos“. #medicata #ziedadulkiutabletes #biciuduonele #propolis #biciuproduktai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *