Bitės diena

Kiekvienas straipsnis apie bites dažniausiai pradedamas legenda apie jų darbštumą. Ir ko gero ne veltui: pakanka pabandyti įsivaizduoti, kaip praeina vienos bičių šeimos gyventojos diena. Tad trumpai apie tai, kokias užduotis turi bičių šeimos nariai, ir ką per dieną nuveikia darbščiosios bitės.

Vieną didelę bičių šeimą įprastai sudaro motinėlė, keliasdešimt tūkstančių bičių darbininkių ir keli šimtai bičių patinų, dar vadinamų tranais. Svarbiausioji avilio persona – motinėlė – kasdien privalo dėti kiaušinėlius ir gaminti bei skleisti feromoną – specialią tik motinėlei būdingą medžiagą, padedančią valdyti bei kontroliuoti visos šeimos bičių elgesį ir taip suteikiančią šeimai tapatybę.

Bičių patinų užduotis – poruotis su motinėle poravimosi skrydžio metu. Medunešiui pasibaigus, jie tampa nebereikalingi, todėl patinai paprasčiausiai išvejami iš avilio.

Bitės darbininkės yra atsakingos už visus darbus, kurie būtini bičių šeimai gyventi ir daugintis. Tai lervų maitinimas, iš specialių liaukų išgaunamo vaško gamyba, korio statybos, avilio saugojimas, motinėlės maitinimas specialiu bičių pieneliu (royal jelly). Bičių pienelį būtų galima prilyginti motinos pienui – tai baltymingos bičių darbininkių liaukų medžiagos, kuriomis maitinami visi bičių jaunikliai pirmąsias tris gyvenimo dienas. Vėliau bitės pratinamos prie paprasto medaus ir tik motinėlės bičių pienu yra maitinamos visą savo gyvenimą, trunkantį apie penkerius metus. Ne veltui motinėlės už kitas bites yra bent pusantro karto didesnės, jos taip pat išsiskiria savo elgsena ir vienintelės yra lytiškai išsivysčiusios bei gali poruotis.

Kiekviena bitės darbininkės diena yra turininga ir turi labai aiškų planą. Bitės darbininkės rūpinasi maisto atsargomis – renka žiedadulkes ir nektarą bei apdulkina augalus. Bitė, savo skrandyje prikaupusi nektaro, perduoda jį kitai bitei, ši – dar kitai ir t.t. Galiausiai nektaras supilamas į korio akeles ir ten brandinamas, kol virsta medumi. Medų bitės kruopščiai užsandarina vaško sluoksniu. Sukauptu medumi minta visa šeima.

Be medaus bitės gamina ir propolį, šiandien gerai žinomą kaip bičių pikis. Bičių pikį darbininkės gamina iš augalinių dervų, sakų, bičių liaukų sekreto, taip pat gamybos metu patekusio vaško, nektaro ar įvairių skirtingų žiedadulkių, surinktų iš įvairiausių tądien aplankytų augalų. Lipnųjį propolį bitės naudoja kaip puikų antibakterinį avilio sandariklį. Propoliu bitės ne tik sutvirtina bei puikiai izoliuoja avilį bei avilio rėmelius, bet ir nuo mikrobų apsaugo jo viduje esančias lervas. Būtent bitės yra propolio atradėjos ir sėkmingai jo teikiama nauda naudojasi jau 50 milijonų metų.

Nors pirminis bičių energijos šaltinis yra medus, tačiau daug baltymų, vitaminų ir kitų svarbių maistinių medžiagų jos gauna iš pačių žiedadulkių. Apvaisindama tūkstančius gėlių kasdien, bitė darbininkė nuolat skendi smulkiausiuose žiedadulkių grūdeliuose, kuriuos bitės sulipina į gumulus ant savo galinių kojelių. Šiuos žiedadulkių gumulėlius, arba granules, bitės nuneša į avilį ir patalpina laisvose korio akutėse. Netrukus šias granules darbininkės sumaišo su nektaru ir specialiu bičių išskiriamu sekretu, o akutę uždaro lašeliu medaus. Taip patvariai bičių koryje sandėliuojamas žiedadulkių, nektaro ir medaus mišinys vadinamas bičių duona.

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *